Warsztaty Projektowe
dla studentów Wydziału AiW

2017-03-21
warsztaty, rzeźbiarska obróbka cyfrowa struktury warstwowej

ilość miejsc: 8 osób,

temat: Rzeźbiarska obróbka cyfrowa struktury warstwowej (drewno klejone warstwowo firmy STEICO). Projekt form meblowych promujących firmę STEICO.

jednostka organizacyjna: Katedra Architektury Przestrzeni Kulturowych

prowadzący warsztaty: dr hab. Krzysztof Ludka, st. wykł. Arkadiusz Staniszewski

opis warsztatów:
warsztaty projektowe są swoistą kontynuacją październikowej wycieczki do firmy Steico w Czarnej Wodzie. Mają na celu dać możliwość zapoznania się w praktyce z właściwościami warstwowo klejonego drewna produkowanego w technologi firmy Steico. Typowy, wielkogabarytowy materiał budowlany, chcemy poddać obróbce rzeźbiarskiej. W tym celu zaproponujemy działania projektowe w wirtualnej przestrzeni, które później przeniesione zostaną do obróbki materiałowej min. na frezarce CNC. Naszą aktywność zamierzamy podzielić na trzy etapy:

I etap – „dotkniecie” materiału, wstępne koncepcje
Dysponując formatkami „sklejki” 50 x 50 cm o grubości 4,5 cm, chcemy aby każdy      uczestnik warsztatów, miał możliwość indywidualnego „dotknięcia” materiału - poznając   tkwiące w nim potencjalne możliwości. Formatki poddamy fizycznej obróbce poprzez ich     kątowe nacinanie, frezowanie, szlifowanie, itp. Równocześnie z tymi działaniami zacznie się        bardziej zaawansowany proces projektowy, odnoszący się do kształtowania form 3D w specyficznej „przestrzeni warstwowej”.

II etap – modelowanie wirtualne i rzeczywiste
Zasadniczą fazą warsztatów będzie projektowanie form meblowych w „wirtualnej przestrzeni warstwowej” w oparciu o obserwacje efektów obróbki rzeczywistego materiału. Nie zostanie określona szczegółowa funkcja tych form. Punktem odniesienia będzie szeroko rozumiana funkcja promocyjna< materiału z którego te formy zostaną wykonane.

III etap – realizacja
Finałem warsztatów będzie w zależności od postępu prac i możliwości materiałowo     warsztatowych stolarni, wykonanie prototypów w materiale docelowym lub makiet redukcyjnych w standardowej sklejce meblowej. Zakres prac modelarskich powinien odnosić się do obróbki cyfrowej, jednak zapewne pozostanie również pewien obszar prac wykonywanych manualnie...

wymagania:
pomysłowość, ponad przeciętne zaangażowanie, samodzielność i umiejętność pracy w zespole, umiejętność kształtowania form 3D w programie Auto CAD (lub Rhino, 3DS Max), dostęp do pracy w warsztacie stolarskim (odbyte szkolenie BHP).

kalendarz: marzec–maj 2017 r.

zapisy: w dziekanacie

PIERWSZE KRÓTKIE SPOTKANIE ORGANIZACYJNE: (mające na celu uzgodnienie dogodnych terminów kolejnych spotkań warsztatowych) 27 marca (poniedziałek), o godz.13.45, sala 204a.

Warsztaty Projektowe
dla studentów Wydziału AiW